Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

SAMSUN  KADAMUT KÖYÜ DERNEK  sitesiSAMSUN  KADAMUT KÖYÜ DERNEK  sitesi
Site Yöneticisi CENGİZ TOP   0542.6364281  whatsatSite Yöneticisi CENGİZ TOP   0542.6364281  whatsat
KADAMUT KÖYÜ DERNEĞİ
Dernek Logosu Dernek Logosu

ÇatkayaÇatkaya Köyü Yolu, 55000 Çatka Köyü Yolu, 55000 Çatka

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
CanlıCanlı Yayın Yayın
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formumermerci55@hotmail.com

Kaydol
E-Bülten E-Bülten


Basın Bülteni Basın Bülteni

SEVDİKLERİNİZE MESAJ BIRAKINSEVDİKLERİNİZE MESAJ BIRAKIN
Mesaj Panosu Mesaj Panosu

GEÇMİŞİMİZİN ANISINA

GEÇMİŞİMİZİN ANISINA


defa gösterilmiştir
fatoş özcan {türker} kadamut köyü sevenleri ile kadamut köyüde yaşayani insanların yaşadığı anılarını kalemiyle paylaştı

            Birçok kişi için sıkıcı olan tütün konusu ne yazık ki geçmişimizin bir barçası

  Köyümüz eskiden buyana orta gelir düzeyine sahip bir köydür. Genellikle erkeklerin % 85    şehirlerde sigortalı ve devlet işlerinde çalışmakta olup, buna ek olarak tarımla uğraşılarak  (tütün ağırlıklı) geçimlerini sağlamışlardır.         

                       (Yıl 1979-1980  ler )

 Mayıs ayı köylünün kabusu tütün dikme ayı sabahtan kalkarak, herkes ayrı iş peşinde kimisi evde ineklere bakıp-yemek yapıyor.. kimisi bahçelerde fide yoluyor. (fidan)  kimisi de tarlaları öküzlerle sürerek fidelerin dikme yerlerini hazırlıyor ve  sekiz-dokuz gibi herkes  sepet dolusu fidelerle dikim tarlasında oluyordu. Önceden hazırlanmış tarlada tek tek fidelerin dikilerek bitmesi gerekiyordu.

Koskoca tarla önce gözünde büyüse de başka çare olmuyor. Bir kişi önden delikleri deliyor..sonra arkadan ikinci delikler delinerek (genelde bayanlar) başlıyorlar fideleri dikmeye.. iki büklüm bütün gün sıcağın ortasında dik anam dik.. belin ağrıdı mı aralarda

mola veriyorsun.  En uzun mola öğlen arası..bir gölgelik bulunarak bütün aile yemeğin başında toplanıyor  yorgun argın öğle  yemeğini yiyip   (açık havada o yemeğin lezzeti) karınlar doyuyor ve herkes bir tarafa uzanıyor. Birde uyudun mu kalkmanın zorluğu 

Ya zavallı eşekler sırtlarında iki taraflı sandık (20 kg)en en az dört teneke,  dere tepe demeden sıcağın ortasında su taşıyıp,  bazen de yorgunluktan yokuşlarda kalıyorlar... arkadan sahipleri alınlarından ter akarak elinde denekle(çüş ulan çüş) başlıyorlardı vurmaya ..belki de mecburiyetten  ekmek parası bütün tarlanın taşıma su ile dikilmesi gerekiyordu.

 Köyümüzde aşağı yukarı 1979-1980 yıllarından sonra yavaş yavaş traktörler yaygınlaşıyor...Köyün tarla zenginleri almaya başlıyordu. İnsanlar tarlaya eşeklerle giderken onlar  traktörle   gidiyor..(bazı traktör sahiplerin de  bir hava bir hava) iş söylemesinler yada binmesinler diye traktörü olmayanları görmezden gelip, selam bile vermekten kaçınıyorlardı.

Zorda olsa nihayet 15- 20 günün ardından tütün dikmesi bitiyor, bitirmenin mutluluğuyla herkes evine geliyor. Birkaç gün dinlen dikten sonra büyümesi için dikilen tütünlerin dipleri ile mısırlarda çapa lanıyor .ardından ekinler büyüyor...biçilip, makineye  veriliyordu..ve gelelim zor olan Ağustos ayına en uzun süren tütünlerin kırılıp dizilmesi.

Her sabah ezanlarında kalkarak eşek, traktör ve sepetlerle (genelde bayanlar) tarlaya gidiyorlar (bazı tarlalar eve 2-3 km uzaklıkta) kıyafetlerini değiştirip  zifir li tütünü kırmaya başlıyorlardı. o zifirli ellerle tarlada domates zeytin  vb.. ne varsa  atıştırıyorlardı.  bir gayret tütünün güneş doğmadan kırılması gerekiyor. sepetler doldurulup güneşin çıkması ile evlerine dönüyorlardı. Kahvaltının ardından bütün gün - bütün aile o kırılan tütünleri dizmeye başlıyorlar. Bazen yanlarına tütün alarak başka ailelere oturmaya gidilip- geliyorlardı.

 Müzik eşliğinde sohbet ederek tütünler diziliyor. Bu durum akşam yatıncaya kadar devem ediyordu. günün yorgunluğuyla akşam yatınca o uykunun lezzeti.....(birde sabahleyin yağan yağmuru görüp, yeniden uyumak yaşayanlar bilir)....1,5 - 2 ayın ardından dizme işlemleri de bitiyor dizilen tütünler kışın istiflenip özel tüccar yada tekele satılıyorlardı... İyi parayla satanlar daha bir mutlu gelip, tütünün parası ile helva, evdekilere kıyafet ve eksikler alınarak köye geri dönülüyordu.

Bu şekilde çalışanlar ah Fatma analar Ayşe yengeler yok anam yok yok  yok.... sizin çok bizim az... yok diyerek  surat asmalar ve kendilerini üzmeleri. çocuklarımızın şunları da olsun bunları da..

            Ya şimdi azıda yok çoku da,...o günkü traktör sahibi de yok eşek lisi de, sırtlarında beşik taşıyan, ırmaklarda çamaşır ve  buğday yıkayan analarımız da yok,

   O günkü yemeğin lezzeti de.....

 

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,2031

TEMİZ İŞ MERMER,GRANİT. MEZAR TAŞI USTAŞI.CEP -05426364281
KADAMUT KÖYÜ SİTEMİZE HOŞGELDİNİZ KADAMUT KÖYÜ SEVDALISI cengiz top http://www.kadamut.com

Tam Ekran